شارژر بی سیم از راه دور شرکت Pi

استارت‌آپ Pi که اخیرا توسط محققین موسسه تحقیقاتی ماساچوست (MIT) تاسیس شد، در حال طراحی نوعی شارژر بر پایه استاندارد Qi است. اما تفاوت این شارژر با شارژرهای وایرلس موجود در بازار این است که این شارژر می‌تواند اسمارت‌فون‌هایی که در فاصله 30 سانتی‌متری از این دستگاه قرار می‌گیرند را بدون هرگونه اتصال مستقیمی شارژ کند. این دستگاه که «شارژر Pi» نامیده شده، حتی قادر است چند دستگاه را به‌طور همزمان شارژ کند. شارژ همزمان دستگاه‌ها یکی از محدودیت‌های شارژر وایرلس‌های امروزی است. شارژر وایرلس‌های امروزی از طریق پروسه القاء کار خود را انجام می‌دهند. در سیستم فعلی، پس از اینکه گوشی بر روی پنل انتقال دهنده برق (پنل شارژر) قرار داده می‌شود، دستگاه سیگنال‌هایی را ارسال می‌کند و همخوانی و نیازمندی‌های گوشی را برای دریافت شارژ بررسی می‌کند. با این وجود، دانشمندان به‌دنبال بهبود استانداردهای شارژر بی‌سیم هستند و قصد دارند امکان شارژ بی‌سیم برای دستگاه‌ها بدون نیاز به اتصال گوشی از فواصل دور را هم عملی کنند.

در سیستم شارژر وایرلس‌های فعلی، کاربر بایستی گوشی را مستقیما بر روی پنل شارژر قرار دهد و در صورتی که گوشی به درستی و در جهت مناسب قرار نگرفته باشد، عملیات شارژ هم به‌درستی اجرا نخواهد شد. شرکت Piقصد دارد با استفاده از یک الگوریتم Beamforming، فضای مغناطیسی در اطراف شارژر ایجاد کند تا از طریق آن دستگاه‌هایی که از تکنولوژی شارژ وایرلس پشتیبانی می‌کنند بتوانند گوشی خود را بدون اتصال به بدنه این دستگاه، شارژ کنند. البته هرچه که دستگاه‌ها در فاصله دورتری از این دستگاه قرار داده شوند، زمان شارژ شدن دستگاه هم افزایش پیدا خواهد کرد.

محققین سازنده این دستگاه می‌گویند که در حال حاضر چند مانع بر سر راه طراحی و ساخت این شارژر وجود دارد که انتخاب پردازنده مناسب و زمان کافی برای طراحی دقیق این الگوریتم از جمله‌ی این موانع به‌شمار می‌آیند. در ابتدا دانشمندان از یک پردازنده x86 اینتل در این دستگاه استفاده کردند اما حالا موفق شده‌اند با استفاده از میکرو پردازنده‌ها این دستگاه را راه‌اندازی کنند. به‌نظر می‌رسد طراحی و تولید این دستگاه در مراحل پایانی قرار دارد و حتی شرکت سازنده یک دستگاه از این شارژر را هم در جلسه معرفی در معرض دید خبرنگاران قرار داده و دستگاه موفق شده 4 اسمارت‌فون و یک تبلت را به‌صورت همزمان شارژ کند. قرار است این دستگاه از سال آینده و با قیمتی کمتر از 200 دلار به‌فروش برسد. شرکت Pi هنوز زمان دقیق معرفی و عرضه این محصول را اعلام نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *